8/25/2020

WIRTUALNA MYŚLOGRAFIA

Myślografia kojarzy się z z organizowaniem myśli na kartce papieru przy wykorzystaniu kilku prostych elementów. Graficzne porządkowanie informacji zyskuje coraz więcej zwolenników. Mnie również porwało i coraz częściej wykorzystuję na lekcji elementy myślenia wizualnego. Jednocześnie uwielbiam korzystać z różnych aplikacji online i od razu zaświeciły mi się oczy, kiedy z w zasobach Genial.ly odkryłam elementy takie, jak schematyczne rysunki, pudełka, punktory, elementy komiksowe, którym w dodatku można im nadać dynamikę!

Moja pierwsza myśl to wykorzystanie ich do prezentacji podstawowych czasów w skróconej, uproszczonej formie.



Otrzymałam już kilka zapytań o ten szablon. Oto
LINK. Szablon jest z kategorii premium, ma również inny mały minus - nie da się zmienić kolorystyki elementów. Jednak mimo to należy do moich fajniejszych odkryć "naukowych" 😉

3/07/2020

around the clock

around the clock
Każdy z nas nauczycieli toczy nieustanną, często nierówną walkę z czasem i to w wielu różnych aspektach. My językowcy toczymy tę walkę w dosłownym znaczeniu tego słowa. Nauczyć dzieci odczytywania godzin to potyczka, z której nieraz trudno wyjść zwycięsko. W dobie wszechobecnej elektroniki uczniowie napotykają trudności w posługiwaniu się tradycyjnym zegarem ze wskazówkami. Dlatego przygotowałam kilka pomocy, które być może nieco uprzyjemnią lekcje wam i waszym uczniom.

1. Domino zegarowe.

Składa się z dwunastu plansz z godzinami przedstawionymi w odstępach 5-minutowych. Zróżnicowana kolorystyka ma na celu ułatwienie uczniom zrozumienia różnicy między "to" oraz "past".


Domino można pobrać tu:


https://www.dropbox.com/transfer/AAAAAEwIfN4F6EDm4wQnPCfLN4FS2AYaulutipAvdkbIDB_93LN3xy4

Źródło grafiki: http://bit.ly/32XU4h2

2. Plansza suchościeralna.

Zalaminowany arkusz, na którym można pisać mazakiem suchościeralnym daje możliwość wielokrotnego  wykorzystania na rózne sposoby:
  • rozdać uczniom plansze i poprosić o narysowanie konkretnej godziny. 
  • narysować różne godziny na każdej planszy i rozdać uczniom do podpisania.
  • uzupełnić plansze popełniając błąd i poprosić uczniów o poprawienie błedów bądź na tarczy zegara, bądź w słownym zapisie.
  • uczniowie pracują w parach lub w małych grupach i zadają sobie godziny do narysowania lub podpisania na zegarach.


Planszę pobierzesz tu:



3. Trimino z godzinami.

Nie mogło go zabraknąć w tym zestawie. Aż 30 elementów - fajna powtórka i utrwalenie wiedzy.


Trimino jest dostepne tu:



I jeszcze jedno. Pomoce tworzę nie dla celów zarobkowych, ale dlatego, że lubię i lubię się nimi dzielić. Cieszę się, że z nich korzystacie, ale pamiętajcie też o pracy wlożonej w ich przygotowanie. Będzie mi miło, jeśli pobierając materiały znajdziecie czas na wpisanie choćby krótkiego "dziękuję" w komentarzach poniżej.








2/28/2020

Spot it - kompaktowa gra na wiele okazji

Spot it - kompaktowa gra na wiele okazji

Tę grę zawsze warto mieć przy sobie szczególnie, że zajmuje niewiele miejsca, ma proste zasady i rozkręci zajęcia nie tylko w młodszej grupie językowej.
Mój zestaw składa się z 57 krążków o średnicy 9 cm zawierających obrazki z 9 kategorii: numbers, colours, animals, pets, house, toys, clothes, food, school (łącznie 57 słówek). Lista słówek opiera się na podręczniku dla kl.I. 



W grę można grać w klasyczny sposób, czyli wszystkie karty rozdajemy graczom, a jedną z kart kładziemy na środku stołu. Na dany sygnał gracze odwracają pierwszą kartę z góry, i szukają wspólnego obrazka z kartą, która leży na stole. Obrazek nazywają głośno i szybko kładą swoją kartę na stole, przykrywając starą kartę. Teraz każdy z graczy musi znaleźć wspólny obrazek z nową kartą. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart. 

Zestaw można podzielić i w mniejszych grupach rozegrać jedną z mini gier opisanych w oryginalnej grze, czyli: 
  • Piekielna wieża, 
  • Studnia, 
  • Parzy!
  • Złap je wszystkie!
  • Zatruty podarunek.
Karty są na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać np. do gry:



  • "I spy" i powtórki alfabetu (I spy something starting with...A.), kolorów (I spy something … red.);
  • "I have ...who has?" (np. I have a dog, who has an egg?), gdzie karty rozdajemy pomiędzy graczy, a wygrywa ten, kto pozbędzie się wszystkich kart;
  • "Four in a row", gdzie karty również rozdajemy pomiędzy graczy, a celem jest zebranie 4 kart z tym samym symbolem. Uczniowie ćwiczą strukturę "Have you got …" Gracz, który rozpoczyna grę zadaje takie pytanie innemu graczowi (np. Have you got number eight?). Jeśli posiada kartę z takim symbolem - oddaje ją mówiąc:   "Yes. Here you are" i gra toczy się dalej. Jeśli nie ma takiego symbolu odpowiada: "No, sorry" i przejmuje kolejkę.
  • Ze starszymi uczniami możemy wykorzystać karty do tworzenia wypowiedzi czy ćwiczenia struktur gramatycznych. Karty kładziemy obrazkami do dołu. Zadaniem ucznia jest ułożenie dowolnego zdania z co najmniej dwoma słowami z wylosowanej karty lub zdania w konkretnym czasie np. Present Continuous lub Past Simple (I saw seven hippos. The dog is wearing a green t-shirt.). Im śmieszniej, tym lepiej☺
         
Jeśli korzystacie z moich materiałów, bądźcie tak mili i pozostawcie po sobie ślad w postaci komentarza pod tym postem lub na fanpage'u. Tworzenie pomocy i dzielenie się nimi to dla mnie przyjemność, staram się, aby były estetyczne i kolorowe. Jest to czasochłonne zajęcie, więc każdy znak, że doceniacie moją pracę (komentarz, polubienie strony, udostępnienie) to dla mnie cenna informacja, że robię coś pożytecznego i warto to robić dalej.

https://www.dropbox.com/transfer/AAAAAH-ZROzPcqYfA8LhWwd1_hPBU-taUhoGgoaTOowaA5A7TBlceKo















2/20/2020

kaboom! 2 w 1

kaboom! 2 w 1
Przygotowany przeze mnie zestaw składa się z 54 paseczków (49 zdań i 5 KABOOM!) zawierających proste zdania twierdzące, przeczące oraz pytania. Zdania zostały pomyślane tak, aby można je było wykorzystać do przećwiczenia zarówno czasu Present Continuous, jak i Past Continuous. Ich forma również nie jest skomplikowana, gdyż przeznaczone są dla grup, w których te czasy dopiero wprowadzamy i zależy nam na utrwaleniu nowej struktury oraz schematu budowy poszczególnych typów zdań.
Tyle tytułem wstępu. 
Sama gra przebiega według znanych zasad:
Uczniowie grają w parach lub w małych 4-5 osobowych grupach.
Kolejno losują paseczki z pojemniczka. Po wylosowaniu uczeń uzupełnia wylosowane zdanie odpowiednią formą czasownika z nawiasu. Pozostali gracze pilnują poprawności odpowiedzi. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa - uczeń zatrzymuje paseczek, jeśli nie - odkłada go do pojemniczka. Wylosowanie napisu KABOOM! powoduje utratę zgromadzonych punktów. Wygrywa ta osoba, która na koniec gry zachowa największą ilość paseczków.

Paseczki można wykorzystać również zamiast karteczek z zadaniami w grze "Snakes & Ladders" opisanej TUTAJ

Zestaw zdań można pobrać tu:
https://www.dropbox.com/transfer/AAAAAE3UdYfrXToD8lsRTYiSPa30Nn-76EvbWYwvK6qj75liRCta4P8

Tutaj znajdziesz planszę do "Snakes & Ladders":

https://www.dropbox.com/s/4yn3kqqc8lesyeh/plansza%20w%C4%99%C5%BCe%20i%20drabiny.pdf?dl=0


2/19/2020

Snakes & ladders

Snakes & ladders

Uczniom znudził się "Kahoot" i chcieliby spróbować coś innego? W twojej szkole uczniowie nie mogą korzystać z telefonów na lekcji? A może po prostu chcesz na chwilę odpocząć od nowoczesnych technologii w klasie? Nawet jeśli twoja odpowiedź na każde z powyższych pytań brzmi "nie", to i tak od czasu do czasu warto na zajęciach sięgnąć po klasykę taką, jak "Snakes & Ladders". 


PRZYGOTUJ


Wystarczy przygotować planszę (najlepiej w formacie A3), pionki, kostkę oraz ponumerowane karteczki z poleceniami/zadaniami i powtórzenie gotowe. 35 pól przekłada się na całkiem sporo treści. 


ZASADY


Jeżeli dany pionek trafi na któryś z końców drabiny, gracz przejdzie po niej na drugą stronę. Jeżeli z kolei pionek trafi na paszcze węża, ten go połknie a pionek wyląduje na jego końcu.

Uczniowie rzucają kostką i przesuwają pionkiem wyrzuconą ilość oczek. Odczytują zadanie z  karteczki odpowiadającej numerowi pola. Jeśli podana odpowiedź jest prawidłowa, pionek zostaje na danym polu, a ponadto, jeśli jest to pole z wężem lub drabiną - prawidłowa odpowiedź powoduje, że gracz wchodzi do góry lub unika przeniesienia na dół. Brak odpowiedzi lub odpowiedź nieprawidłowa, to powrót na poprzednie pole. 

Grę można urozmaicić dodając karteczki z "zadaniami specjalnymi" upoważniającymi do różnych bonusów. 
Można też zrezygnować z numerowania i pozwolić uczniom losować zadania. Swojego czasu nazbierało mi się jajek-niespodzianek. Ukryte w nich karteczki do losowania byłyby dodatkową atrakcją.
Planszę możesz pobrać klikając w obrazek.
https://www.dropbox.com/s/4yn3kqqc8lesyeh/plansza%20w%C4%99%C5%BCe%20i%20drabiny.pdf?dl=0
Udanej zabawy!

2/16/2020

Niezawodne sposoby na zawody

Niezawodne sposoby na zawody

W dzisiejszym poście prezentuję dwie gry, których tematem przewodnim są zawody. Pierwsza z nich to obrazkowe trimino, które ilustruje aż 30 profesji. Powstało dzięki bardzo ciekawym sugestiom czytelników mojego bloga. 



Drugą grę przygotowałam już jakiś czas temu z myślą o moich starszych uczniach i wkrótce zamierzam sama wykorzystać. To "I have … who has?" złożone z 27 kart z nazwami zawodów i ich krótkim opisem. 

https://drive.google.com/open?id=1bFNWc2TaD2hT1WAS8VSeRaY0H_UQB-Lu


Źródło grafiki do "I have … who has?": http://bit.ly/38xdCen


2/15/2020

Do trzech razy sztuka

Do trzech razy sztuka




Ten pomysł chodził za mną odkąd podczas porządków w pokoju córki natrafiłam na grę "5 sekund". Nie jest to pomysł odkrywczy, jednak wprowadziłam tu pewne modyfikacje. Po pierwsze - postanowiłam złamać zasadę pięciu sekund. Czas na udzielenie odpowiedzi powinien określić sam nauczyciel adekwatnie do możliwości uczniów. Gra przede wszystkim ma pomagać w utrwaleniu poznanego słownictwa i bawić, natomiast zbyt krótki czas na udzielenie odpowiedzi może frustrować i zniechęcać. Stąd tytuł "Third time lucky". Po drugie - uproszczone zasady. Zrezygnowałam z kart specjalnych na rzecz prostych i czytelnych zasad. Na pierwszym planie powinno być słownictwo, a dodatkowe urozmaicenia mogą dezorientować, zwłaszcza młodszych graczy.

PRZYGOTOWANIE DO GRY

Przygotowujemy karty w pudełeczku, z którego będzie można losować, planszę (najlepiej wydrukować w formacie A3), pionki i czasomierz (bardzo fajne można znaleźć na Aliexpress).

ZASADY

Pionki umieszczamy na polu start. Gracz, który rozpoczyna rozgrywkę, czyta pytanie i uruchamia czasomierz. Osoba, która w danym momencie odpowiada musi w wyznaczonym czasie udzielić trzech poprawnych odpowiedzi. Jeśli zdąży, przesuwa swój pionek o jedno pole na planszy. Jeżeli jednak udzieli jednej lub dwóch odpowiedzi, nie dostaje punktu, a kolejka przechodzi na następną osobę po lewej, która próbuje odpowiedzieć na to samo pytanie. Kwestią wcześniejszych ustaleń jest, czy może użyć odpowiedzi już udzielonych, czy musi podać inne. Jeżeli w ciągu całej rundy nikt nie odpowie na pytanie, gracz który rozpoczynał rundę otrzymuje punkt i przesuwa pionek o 1 pole i losuje pytanie. Gra toczy się dalej. Pierwszy gracz, który dojdzie do mety - wygrywa.

Gra "Third time lucky" składa się z 95 pytań na poziomie nieprzekraczającym A1. Link do pobrania znajduje się poniżej. Będę wdzięczna za wszelkie komentarze i uwagi ☺

https://drive.google.com/open?id=1jz0W0-nuNCIiZWR0VgPQsFsaah_3DNaS

Źródło grafiki: http://bit.ly/2SxjqyZ

2/09/2020

Funkcje, funkcje, funkcje... 10 zestawów quizizz

Funkcje, funkcje, funkcje... 10 zestawów quizizz
Czy warto z utrwalania funkcji językowych uczynić klasową rutynę? Z perspektywy zbliżającego się egzaminu zdecydowanie tak. Z pewnością macie swoje sprawdzone i ulubione przez was oraz waszych uczniów sposoby na ćwiczenie tej części egzaminu ósmoklasisty. Do bazy tych pomysłów dodaję dziś zestaw 10 quizów z funkcji opracowany na podstawie zbioru "110 reakcji językowych". Z pewnością będą dla uczniów ciekawą propozycją na początek lub zakończenie lekcji.
A co robić z ósmoklasistami po egzaminie? Przypomnijmy im, że uczą się przede wszystkim dla siebie, aby móc komunikować się z innymi ludźmi, do czego niezbędna jest znajomość zwrotów używanych w codziennych sytuacjach życiowych. Warto wtedy ponownie sięgnąć po moje quizy☺

Link do zestawu znajdziesz na fanpage "English Class Teacher". Wystarczy KLIK i polubienie strony. Jeśli już mnie lubisz, wystarczy, że w komentarzu posta podzielisz się swoim ulubionym sposobem na utrwalanie funkcji.

https://quizizz.com/collection/5e3d1067ed9e94001b2eb189

2/08/2020

Trimino obrazkowe

Trimino obrazkowe
Lubię tworzyć zestawy trimino i mam ich już trochę w kolekcji. Jednak te, które mam opierają się na materiale słownym. Skoro starsi uczniowie uwielbiają układać trimino, to w młodszej grupie wiekowej byłby to z pewnością hit. Dlatego już od pewnego czasu chciałam opracować coś z myślą o nich. Ale chociaż popularny generator rzekomo daje możliwość tworzenia obrazkowego trimino, mnie jakoś nie wychodziło. Wtedy wpadłam na pomysł połączenia generatora oraz canva i … udało się! Mam swoje pierwsze obrazkowe trimino z działu "Food". Opiera się na zestawie słownictwa z "English Adventure 2" Pearson, ale dla uczących z innych podręczników z pewnością nie będzie to stanowiło przeszkody. Zestaw jest duży i zawiera aż 30 wyrazów. Sądzę, że będzie fajną pomocą dla wszystkich anglistów w nauczaniu wczesnoszkolnym.
A jakie są wasze pomysły na trimino obrazkowe?



2/07/2020

UCZNIOWSKI IMMUNITET? YOU MUST BE JOKING!

UCZNIOWSKI IMMUNITET? YOU MUST BE JOKING!

Bynajmniej to nie żart. Jak uzyskać immunitet w postaci karty - niepytajki? Co zyska posiadacz jokera? To kwestia do uzgodnienia między nauczycielem a uczniami. W mojej klasie pojawiają się zazwyczaj na powtórzeniu lub po opracowanym temacie z funkcji językowych. Wówczas na początku lub na końcu lekcji uczniowie losują sytuację opisaną w języku polskim, do której mają podać adekwatną reakcję w języku angielskim. Prawidłowa odpowiedź = joker, który wracając do mnie, "ratuje" szczęśliwego posiadacza przed tzw. nieprzygotowaniem. 
Jokery cieszą się na moich lekcjach dużym powodzeniem. Przed spodziewanym losowaniem uczniowie wiedzą, że warto wiedzieć i starają się bardziej.
Polecam wszystkim sztuczkę z niepytajką  - na większość uczniów (starszych też) działa mobilizująco.
Poniżej bez spełnienia jakichkolwiek dodatkowych wymagań można pobrać od razu cały zestaw.

Źródło grafik: 
https://shutr.bz/2tBK93u
http://bit.ly/39ap4MG

https://drive.google.com/open?id=1I2_oWs9j0uiiT0MdgkZ27cMqEmJXmNQH

2/02/2020

I have ... Who has? Stopniowanie przymiotników na luzie

I have ... Who has? Stopniowanie przymiotników na luzie
Chciałoby się powiedzieć: ja znam … kto nie zna? Ta gra to "must have" w skarbczyku każdego językowca, ale nie tylko. Jakoś tak ostatnio wciągnęło mnie tworzenie własnych gier, bo choć jest ich na rynku mnóstwo, to jednak najlepiej dopasowane do potrzeb danej klasy i przynoszące najwięcej frajdy (nie tylko graczom, ale i twórcy) są te marki DIY. Szkoda tylko, że wyobraźnia i czas wolny rzadko idą w parze.
Zestaw do ćwiczenia stopniowania przymiotników składa się z 44 kart opracowanych w 2 wersjach: angielsko - angielskiej i angielsko - polskiej, która pozwala nie tylko na utrwalenie zasad stopniowania przymiotników, ale też utrwala ich znaczenie. Oba zestawy można pobrać tutaj:

https://drive.google.com/open?id=1y4NZNBmR4xUOo3bBSLQJV8KnKOaf9iAa

Jeśli spodobały ci się moje pomoce - napisz o tym w komentarzu :-)

2/02/2020

Powtórka w trymiga czyli trimino

Powtórka w trymiga czyli trimino

Trimino to odmiana domino, w którym elementy układanki należy ułożyć tak, aby utworzyły konkretny kształt. Bardzo przydatne narzędzie do tworzenia tego typu pomocy dydaktycznych znajduje się TUTAJ. Lista zastosowań tego narzędzia jest tak długa, jak pozwoli na to nasza wyobraźnia. U mnie sprawdziło się przy powtórkach ze słownictwa i to na tyle dobrze, że postanowiłam pójść krok dalej i zrobić trimino funkcyjne. Póki co, zestaw zawiera propozycje i pytanie o pozwolenie. Obie układanki można pobrać tu:


Copyright © 2016 ENGLISH CLASS , Blogger